Toate cele 210 şcoli doctorale din România vor fi evaluate de experţi selectaţi de Banca Mondială

“Toate cele 210 şcoli doctorale din România vor fi evaluate de către experţi români şi străini selectaţi de către o structură a Băncii Mondiale care se ocupă de învăţământul superior, verificările vizând atât calitatea conducătorilor de doctorat, cât şi respectarea regulilor de etică, inclusiv cazurile de plagiat, a declarat, duminică, preşedintele Consiliului Naţional al Rectorilor (CNR), Sorin Cîmpeanu. El a estimat că evaluarea fiecărei şcoli doctorale va costa între 10.000 şi 15.000 de euro.”

"A existat o confuzie în terminologie. Nu vreau să scuz nimic, dar a existat o confuzie în reglementare. Confuzia este în curs de clarificare, în sensul în care nu se vor evalua IOSUD-urile (Instituţie Organizatorie de Studii Universitare de Doctorat - n.r.), pentru că acestea sunt universităţile şi Academia Română. Nu există relevanţă pentru nivelul de doctorat dacă evaluezi IOSUD-ul în ansamblul lui. Nu se pot evalua cele 20.000 de programe de studii de doctorat, pentru că această evaluare se face de către comisia de îndrumare, de către comisia de susţinere a tezei, de către comisia de specialitate CNADTCU. Se vor evalua cele 210 şcoli doctorale”, a declarat preşedintele CNR.